Established in 1999
Pierwszy i jedyny magazyn lobbingowy w Polsce
The first and only lobbying publication in Poland

POLSKI PARADOKS

Cydr? Ki diabeł?!
Kolejny niemożliwy do logicznego wyjaśnienia paradoks z naszego zaścianka. Polska, największy producent jabłek w Europie, nie wytwarza cydru. Mało tego: dziewięciu na dziesięciu Polaków nie wie co to za dziwoląg. Ci bardziej światli mówią o cedrze, ale mają na myśli drzewo. Globtroterzy natomiast pili cydry podczas swoich wypraw. Cydr produkuje pół świata i niemal cała Europa. Najwięcej cydru wypijają Francuzi, ale jest to napój alkoholowy znany też w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Szwajcarii, Belgii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i kilkudziesięciu innych miejscach na ziemi. Zagraniczni producenci cydrów bombardują nas prośbami o umożliwienie im eksportu cydru nad Wisłę. A u nas? Profesor Szczepan Pieniążek przewraca się w grobie. Najstarsza produkcja cydru ma miejsce w majątku Sławno należącym do Anny Anity Chachulskiej.
Cydr z majątku Sławno

Cydr to napój gazowany o niskiej zawartości alkoholu, ok. 7%. Najczęściej wytwarza się go z jabłek oraz gruszek. W smaku jest półwytrawny lub półsłodki. Jest bardzo smaczny, świetnie gasi pragnienie, orzeźwia, wzmaga apetyt, a nawet - napiszę na swoją odpowiedzialność – jest zdrowy. Oczywiście w granicach rozsądku.

Piwo też ma właściwości zdrowotne na niektóre schorzenia, co nie znaczy, że lekarze ordynują kufelek na receptę. Chociaż Czesi swoim Budweiserem ponoć leczą wrzody żołądka. Jeśli już jesteśmy przy zdrowiu, to co starsi znawcy medycyny uważają czystą wódkę za najlepsze panaceum przy zatruciach pokarmowych. Kto chce, niech wierzy.

Wracając do cydru.

W Normandii, uchodzącej za kolebkę cydru, receptura wygląda tak: 5/8 jabłek słodkich, 2/8 jabłek kwaśnych i 1/8 jabłek dzikich, bo są cierpkie. Najlepsze są owoce ze zbiorów jesiennych, nie zepsute, bez robaków. W majątku Sławno z bardzo dobrym skutkiem smakowym głównym jabłkiem cydru jest antonówka.

Jak już rzekliśmy, aby w Polsce napić się cydru należy urządzić polowanie. Jedynym miejscem znanym DECYDENTOWI, gdzie corocznie produkuje się niewielkie ilości cydru, jest majątek Sławno należący do Anny Anity Chachulskiej. Ten cydr rozlewany jest w butelki do szampana 0,75 l i ma 7% alkoholu. Wszystkie składniki użyte do produkcji są naturalne i pochodzą z majątku. Cydr ze Sławna można nabyć np. w sklepie na Starym Mieście i w Karczmie Soplicowo w Warszawie.

Próby produkcji cydru podejmowały niektóre małe browary. Browary Regionalne Łomża sprowadziły cydr z Litwy (czy Łotwy?) i sprzedawały pod beznadziejną nazwą Shade Cider.

Teraz czytam, że spółka Klin Business rozpoczęła produkcję cydru pod marką Lajk. Czyżby szykowała się kolejna porażka z powodu nieadekwatnej nazwy? Ale nie tylko. Cydr jest idealnym trunkiem na lato, a Klin Business planuje ofensywę na jesień. To bardzo ciekawy pomysł biznesowy.

O kolejnym producencie, czyli spółce H2O nie wiem nic.

Na zakończenie taka informacja.

Polska jest największym w Europie producentem jabłek. W tym roku zbiory szacuje się na 2,3 mln ton, a to jest wzrost do poprzedniego sezonu o 24%. Na drugim miejscu są Włosi – 2,2 mln ton.

Mając taki skarb nie produkujemy cydru. Wolimy gorzałę, piwo, ewentualnie wino. Nuworysze i nowi snobi wykrzywiając się na wszystkie strony piją whisky.

Decydent Degustujący

 

DR MISIO

 

"Hipster"

 

Zakładka Linki nr 123

Komentarze, felietony, eventy

DECYDENT SNOBUJĄCY
31 sierpnia - 15 plus, 50 plus
Niezgoda na bylejakość. Obnażanie debilizmów. Tropienie prostactwa. Antidotum na hołotę. Pochwała intelektu. Odświeżanie wartości. Indywidualizm versus pęd owczy. Odwaga snobizmu. O tym tu codziennie czytajcie. całość...
SZTUKA MANIPULACJI
Paradoks konwenansów
Nie jest prawdą, że przestrzeganie etykiety i eleganckiego stylu obcowania z ludźmi nam niewygodnymi lub niechętnymi nic nie kosztuje, podobnie jak gesty nadzwyczajne wymuszone konwenansami - pisze prof. Mirosław Karwat. całość...
LEKTURY DECYDENTA
"O ulotności życia"
Tadeusz Gadacz: "Choć nie piszę wprost o ulotności, łatwo się jednak przkonać, że poruszane przeze mnie zagadnienia odsłaniają to, co w życiu ulotne, i ulotność samego życia. Żyjemy tylko raz. Nic dwa razy się nie zdarza". całość...
RECYKLING REJS
Odzyskuj tworzywa sztuczne
Ocenia się że ponad 80% zanieczyszczeń w środowisku wodnym ma swoje źródło na lądzie, jako skutek nieefektywnej gospodarki odpadowej. Stąd pomysł Dominika Dobrowolskiego na Recykling Rejs po Odrze. całość...
DECYDENT POETYCKI
Czarna Hańcza
Decydent Poetycki otwiera podwoje dla poetów wszelkich gatunków, którzy odczuwają pragnienie podzielenia się swoimi wierszami z decydentami. W sierpniu gościmy Barbarę Gałczyńską z Augustowa, stąd tytuł utworu: Czarna Hańcza. całość...
EUROPEAN BUSINESS AWARDS
Sześć polskcih firm w finale
Ankol, Eurocash, Instytut Nafty i Gazu, Sandoz Polska, Sunrise System oraz WIX-FILTRON – zostało uhonorowanych prestiżowym tytułem Ruban d’Honneur, awansując do finału konkursu o laur najlepszego biznesu w Europie. całość...


© DAZ PRESS 2007 | Serwis optymalizowany do 1024x768+, windows-1250

Home | O nas | Archiwum | Lobbing | Linki | Kontakt

Jesteś naszym 2400002 Czytelnikiem.